Конспект відкритого уроку у 5-А класі
Підготувала Цьонь Ю.А.
Тема: Їжа
Підтема: Традиційна їжа Англії.
Мета:
- навчальна: навчати
систематизувати одержану інформацію; активізувати й закріпити тематичні ЛО;
вдосконалювати навички писемного й усного мовлення; удосконалювати техніку
читання; познайомити учнів з особливостями кулінарних традицій Великобританії;
активізувати вживання граматичної структури there is/are та займенників
some/any; вчити сприймати текст на слух, виділяючи специфічну інформацію;
- розвиваюча: розвивати
увагу, уміння чітко виконувати інструкції вчителя; розвивати спостережливість,
мовну здогадку, елементи аналізу й самоаналізу;
- виховна: виховувати бажання більше дізнатися про
кулінарні традиції англійців.
Мовний матеріал: Вживання
неозначених займенників much/many/a lot of/ lots of зі злічуваними
та незлічуваними іменниками.
Обладнання: підручник,
плакати з прислів’ями, граматична вправа, комп’ютер, презентація, відео, картки
з завданнями для самостійної роботи.
Джерела: Алла Hесвіт. Англійська мова. Пiдручник для 5 класу
загальноосвiтнiх навчальних закладів (п'ятий piк навчання). – К.: Генеза,
2013.
Павліченко О.
М. Англійська мова. 5 клас: Плани-конспекти уроків (до підручника А. М.
Несвіт).— 4-те вид., випр. і доп.— Х.: Веста, 2010.
Video, This is Britain. Food. – YouTube - www.youtube.com/watch?v=aKbIilKwJwg
ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Привітання.
T: Good
morning, children. I’m glad to see you again. How are you?
2. Повідомлення
теми та мети уроку
Our lesson
is about traditional English food.
By the end
of the lesson you should be able: to identify main ideas and details from the
text for reading; to participate in common conversational exchange on the topic
of our today's lesson; to recognize, understand and operate the vocabulary of
topic.
2. Уведення в
іншомовну атмосферу.
a) Робота з прислів’ями.
In our
country we have many proverbs about food. Let’s try to translate them into
English.
(учні поєднують
українські та англійські еквіваленти, які подані на дошці)
Без солі, без хліба — немає обіда.
|
Without
salt and bread there’s no dinner.
|
Заварив кашу — не жалій масла.
|
If
you have brewed porridge than don’t spare oil.
|
Не розбивши крашанки, не спечеш яєчні.
|
You
will not fry eggs if you don’t break them.
|
b) Бесіда з учнями.
Answer the
following questions:
When do you
have your breakfast?
You have
your lunch at school, don’t you?
Which is the
first meal of the day?
Do you help
your mother to prepare your meals?
Who lays the
table for supper?
What is your
favourite dish?
II. ОСНОВНА
ЧАСТИНА УРОКУ
1.
Пред’явлення
нового лексичного матеріалу за темою уроку. Впр 1. с. 65.
Вступне слово вчителя. (Презентація)
The usual
British meals are breakfast, lunch, tea, dinner and supper. The British like
food from other countries, too, especially Italian, French, Chinese, and Indian food. People
often get takeaway meals - you buy the food at the restaurant and then bring it
home to eat. Eating in Britain is quite international.
Complete the
text with the words from the box given below.
2. Контроль
домашнього завдання.
Your home
task was to prepare some information about British meals.
Виступи учнів.
Traditional breakfast is a very
big meal - sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushrooms, etc. But nowadays many
people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam, or
honey. The traditional breakfast drink is tea, which people have with cold
milk.
For many
people lunch is a quick
meal. Schoolchildren can have a hot meal at school, but many just take a snack
from home - a sandwich, a drink, some fruit, and perhaps some crisps.
Afternoon
tea means two things. It is a drink and a meal! Some
people have afternoon tea with sandwiches or cakes. Cream teas are very
popular. You may also have scones (a kind of cake) with cream and jam.
The evening meal is the main
meal of the day for many people. They usually have it quite early, between 6
and 8 pm, and often the whole family eats together.
3. Пред'явлення відео для
перегляду.
1) Vocabulary
practice. Практикування учнів у вживанні лексики
Впр. 6 с. 66.
Look at the pictures given below. Write what Мr. Parker
usually has for breakfast, lunch and dinner.
2) While watching activity.
YouTube
- www.youtube.com/watch?v=aKbIilKwJwg
Перегляд відео про традиційну їжу англійців
та виконання
завдання під час перегляду.
Your task
will be to tick the food items that you`ll see in the video clip about food.
Answers; 1
orange juice; 2 crisps; 4 a packed lunch; 5 apples; 7 banana; 8 toasts; 9
pizza, fish and chips 10 vegetable curry
and rice; 11 roast beef
3)Post-watching task
Answer some
questions acording to the video
-What do
they like to eat for breakfast?
-Do they
like to make food at home?
-What food
do they like to buy at the restaurant?
4.
Фізкультхвилинка.
Head,
shoulders, knees, and toes,
Knees and toes.
Head, shoulders,
knees, and toes,
Knees and toes.
Eyes and ears,
and mouth and nose.
Head,
shoulders, knees, and toes.
5. Узагальнююче
повторення граматичної теми «Вживання неозначених займенників much/many/a lot of/lots of зі злічуваними
та незлічуваними іменниками».
While
watching this video we can mantion that some food we can count and other we
can`t.
1)
Впр. 3 с. 66. - Find countable аnd uncountabte nоuns in
the text of Ех. 1, page 65.
2) Виконання завдань на картках для
самостійної роботи
Complete
the dialogue and write it down. Use the words: some, any, muсh, mаnу.
Повторення
правила вживання some, any, muсh, mаnу.
Аnn: I'm
hungry. Let's make sоmе egg sandwiches.
Dan: ОК.
I think We've got ..... eggs. How ..... eggs do you need?
Ann: Two. Have
we got ..... cheese оr tomatoes?
Dan: Yes, we
have got ..... cheese and tomatoes. But how ..… cheese and
how ..... tomatoes do we need?
Ann: 100
grams of cheese and two tomatoes.
Dan: Is
there ..... ketchup?
Ann:
Тhеrе is ..... ketchup, but not .....
IIІ. ЗАКЛЮЧНА
ЧАСТИНА УРОКУ
1. Домашнє
завдання.
Впр. 2 c. 65, письмово – Agree or
disagree with the statements.
* Впр. 5 c. 65, скласти розповідь. Yоu'rе going
to spend some time with а host family in
England. Talk about food you usually have for
breakfast/lunch/dinner.
2. Підбиття
підсумків уроку.
Т: Have you learnt
anything new for you at the lesson? What exactly? Which activity did you like better?
Your marks
are…
Our lesson is over. Goodbye!